نظرخواهی

انتصاب های استاندار جدید را برای پیشرفت استان چگونه ارزیابی می کنید؟

تازه های سایت

19. دى 1396 - 12:58
این روزها اگر در شهر یاسوج که مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد قدم بردارید متوجه غلبه ناهنجاری ها و فرهنگ ها خارج از عرف بر فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی می شوید که در این گزارش به بررسی اجمالی آن و تاثیرات آن می پردازیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی چهارفصل؛ در اواخر قرن پانزدهم میلادی، اندلس دستخوش موج عظیمی از حملات پی در پی مسیحیان شد و قلمرو مسلمانان، در شرق و غرب، یکی پس از دیگری به دست مسیحیان افتاد. مدت زیادی از این تجاوزات نگذشته بود که تمام شهرهای اسلامی اندلس در شمال، غرب و شرق به دست مسیحیان افتاد و از فرمان‏روایى پهناور و مقتدر مسلمانان در اندلس، جز غرناطه در جنوب و چند شهر کوچک، دیگر چیزی باقی نماند.

غرناطه (گرانادای امروزی) نیز پس از 9 ماه محاصره، در 19 ژانویه 1492 میلادی سقوط کرد و به این ترتیب اندلس پس از حدود 800 سال به طور کلی از دست مسلمانان خارج شد.

اهمیت این موضوع برای جوانان مسلمان در ایران امروز ، از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در دیدار با ده ها هزار نفر از جوانان پر شور زاهدان، این چنین مورد تذکر واقع شد:

« سیاست اندلسی کردن ایران ، سیاست مشخص مراکز قدرت جهانی و صهیونیزم بین الملل در قبال نظام اسلامی است. دشمن علاوه بر تلاش برای تسلط بر نفت و دیگر منابع ثروت کشورهای خاورمیانه فرهنگ اسلامی را هدف قرار داده تا همچنان که با ترویج فساد ، کشور اسلامی اندلس را از داخل تهی و متلاشی کرد، جوانان ایران اسلامی را نیز به فساداخلاقی و فکری و فرهنگی مبتلا کند و از این طریق نظام اسلامی یعنی مرکز آگاهی بخش به مسلمانان و منبع ترغیب و تلاش امت اسلامی به احیای هویت و عظمت جهان اسلام را از سر راه بردارد.»

آندلس از جمله سرزمین‌هایی است که تمدن اسلامی در آن شکوه خود را به اوج رساند. اما همین شهر در پی گسترش مفاسد اخلاقی، به راحتی از دست مسلمانان خارج شد.

استان کهگیلویه وبویراحمد به عنوان استانی که دارای فرهنگ غنی و عشایری با جمعیتی قریب 100% شیعه از استان هایی به شمار می آید که با تقدیم بیشترین شهید به نسبت جمعیت در صدر ایستاده است ولی این فرهنگ غنی امروز در مسیر ضدفرهنگ ها قرارگرفته است و دچار سایش فرهنگی شده است.

این روزها اگر در شهر یاسوج که مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد قدم بردارید  متوجه غلبه ضد فرهنگ ها بر فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی می شوید  که در این گزارش به بررسی اجمالی آن و تاثیرات آن می پردازیم.

در ابتدا به وضعیت لباسهایی که سطح شهر یاسوح عرضه می شود توجه کنید که این پوشش ها مخالف با عرف و مخالف هنجارهای پذیرفته شده در کشور است که از زوایای مختلفی سبک زندگی واقعی مردم ایران را نشانه رفته است و یکی از روش های نابود کردن فرهنگ جامعه و تبدیل شدن آن به یک فرهنگ استحاله شده، در نوع پوشش افراد آن اجتماع است.

در گام دوم وجود نمادهایی در شهر یاسوج است که به مولفه ها و مقوله های غربی نزدیک است و در جهت ترویج سبک زندگی غربی حرکت می کند و این در سایه غفلت مسئولان فرهنگی و در حاشیه جلسات شورای فرهنگی استان ماندگار مانده است.

که از این نمادها می توان به نقاشی دیواری در شهر یاسوج اشاره کرد که با الگوگیری از خواننده غربی بر روی دیواره های شهر یاسوج نقش بسته است.

یاسوج مرکز استان کهگیلویه وبویراحمد است که چند سالی است پس از تخریب سینما دنا و عدم وجود سینما در شهر رنج می برد که همچون شهر ناقصی است که بخشی از هویت فرهنگی خود را ندارد. تاثیرگذاری رسانه خصوصاً تلویزیون و سینما در جامعه امروز بر کسی پوشیده نیست و همواره یکی از بسترهای ترویج فرهنگ است که در جامعه امروزی شهر یاسوج مغفول مانده است هر چند که یکی از ظرفیت های جدی برای پیشرفت فرهنگی و هدایت هویتی جامعه است که در ابعاد مختلف زندگی امروزی از آموزشی، فرهنگی و اجتماعی گرفته تا سیاست و اقتصاد تاثیرگذاری خاص خود را دارد.

یکی دیگر از مواردی که جا دارد به آن بپردازیم وجود تعداد زیادی بانک در عین نبود مسجد در بسیاری از نقاط شهر یاسوج است که باز هم بررسی این مقوله ما را متوجه می کند که بیش از آنکه مولفه های اسلامی در مرکز استان رو به پیشرفت باشد، مولفه های فرهنگ غربی رو به پیشرفت است.

در نرم کشوری باید برای هر هزار نفر یک مسجد  وجود داشته باشد که در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل پراکندگی که دارد مساجد احداث نشده و نیازمند ساخت مساجد بیشتری هستیم، ضمن اینکه مساجد به لحاظ کمیت و کیفیت و به لحاظ معماری اسلامی در معرض آسیب جدی هستند.

این شاخصه ها همان شاخصه هایی است که روزی آندلس در اسپانیا را با اسلام 800 ساله به نابودی کشاند و این وضعیت در یاسوج در بی تدبیری مسئولان فرهنگی که هنوز مشخص نیست اعم این کارها بر دوش کدامیک از نهادهای های فرهنگی کهگیلویه وبویراحمد از سازمان تبلیغات اسلامی گرفته تا جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، شهرداری یاسوج، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان  است، به وضعیت خود ادامه می دهد!؟

 

دیدگاه‌ها

خیلی جای تاسف داره!

نظرات کاربران

قلم_گزینشی
شبکه اطلاع رسانی دانا